טיפול בפטרת ציפורניים
באמצאות טכנולוגיית IPL

פטרת ציפורניים הינה אחת התופעות הכי נפוצות בדרמטולוגיה. זוהי דלקת של בסיס הציפורן שנוצרת באמצעות פטריה שכוללת דרמטופיטים, צורות שאינן דרמה ממקרי - 80% מטופיטים ושמרים (בעיקר זני קנדידה).

בפטרת הציפורניים הבוהן נפגעת, זיהום דרמטופיטי, בעיקר  מהמקרים. 90% עקב טריכיפיטון  רוברום, הוא הסיבה ל בדיקות מעבדה ובדיקה מיקרוסקופית נדרשות על מנת לזהות את הגורם הפטרייתי בדגימת הציפורן ולאיזה זן הוא שייך.

 

טיפולים מסורתיים כוללים עזרים אנטי פטרייתיים בצורה חיצונית מקומית או בבליעה. מטרת הטיפול העיקרית היא לדכא את האורגניזם שנראה בתרבית ובמיקרוסקופ. דבר זה מוגדר כיעד סופי כמעט בכל מחקר שנעשה כהלכה. אבל, טיפולים פארמאקולוגיים אלו הם בעלי רעילות גבוהה ויכולים לגרום למגוון תופעות לוואי.


שיטה חדשנית לטיפול בפטרת הציפורניים מתבססת על  לאזור המטרה, על IPL העברת קרינת קרן אור עצמתית (מנת לדכא פעילות של אורגניזם זעיר באמצעות חום מבלי לגרום פגיעה שאינה חיונית לסביבתו. בהתאם לעיקרון הפוטותרמוליזה הבררנית, קרינה כזאת שנבלעת ע”י רקמת יעד מומרת לאנרגיית חום שמדכאת את האורגניזם הפרזיט ומונעת ממנו לגדול או לשכפל את עצמו. כמות האנרגיה והטמפרטורה שבאה בעקבותיה ומועברות אל המטרה (מצע הציפורן) חייבות להיות מספקות על מנת להשיג דיכוי של הפטרת, אך לא בעוצמה כזאת שתגרום נזק לרקמות הסובבות. גורם מפתח זה נקרא “זמן מנוחה טרמלי”, משתמשים בפרמטר זה על מנת להעריך את הזמן הנדרש לחום להתנדף מאזור רקמה שחוממה באופן ישיר. זה מייצג את הזמן שלוקח לרקמה  באמצעות פיזור. זמן 50% מחוממת לאבד מהחום שלה אלפיות השנייה, לכן זמן המנוחה של הדרמיס הוא 10 אלפיות שניה, אסור לזמני החשיפה לעבור ערך זה.


 לכן ההנחה היא שלמשך הפולס יחד עם אורך הגל יש חשיבות מכרעת בהרס הנגע והפחתת תופעות הלוואי. בחירת משך הפולס חשובה בדיוק כמו אורך הגל.