הסרת שיער בלייזר או הבזקי אור

זקיק השיער.jpg

יש דמיון בין אפילציה במחט להסרת שיער לצמיתות באמצעות IPL.  אור ה IPL חודר לעומק הדרמיס, נקלט במלנין המצוי בזקיק ובשורש ומחמם אותו לטמפרטורה גבוהה למשך זמן קצר ביותר. החום משמיד לצמיתות אך ורק את השערה ובכלל זה את השורש והבלט שאחראי להתחדשות השערה.  ואולם בנבדל מאפילציה במחט, הפעולה של מיכשור המבוסס על טכנולוגיה של אור נעשית במהירות על פני אזורים נרחבים כך שמספר רב של שערות מושמדות בכל הבזק. יתרונות נוספים הינם שהפעולה אינה פולשנית ורמות הכאב נמוכות יחסית לאפילציה במחט. 
בשיטת האפילציה המבוססת על לייזר או הבזקי אור, הרקמות האחרות אינן נפגעות היות והטמפרטורה שלהן אינה מגיעה לרמת החום של השערה. לכן קוראים לשיטה הזו – פוטו-טרמוליזה בררנית  (selective photothermolysis). כלומר השמדת שיער באמצעות חום, שמקורו באור, מבלי לפגוע באברים אחרים.

מהו אור?

קרני אור מתקדמות במרחב במהירות רבה ובצורה גלית. המרחק בין קצות הגלים נקרא אורך הגל. זהו מרחק קטן ביותר אך ניתן למדוד אותו במדויק. יחידת המידה נקראת ננו-מטרים. 

איזה אורכי גל אנו רואים?  

כידוע אנו מסוגלים לראות רק קרניים בעלות אורכי גל מסוימים. לאור נראה לעין אורכי גל מ- 450 עד 750 ננו-מטר. לכל אורך גל בתחום הזה צבע משלו על פי הספקטרום בציור 3. אור מחוץ לתחום הזה אינו נקלט על ידי העין האנושית. 

מהו אור.jpg
xpeyruo turfh vdk.jpg
מהו לייזר? 

הלייזר הינה קרן אור מקבילה בעלת כוון התקדמות ישר במרחב. לעומתה אור נראה מתפזר לכל הכוונים.  לכן ניתן לכוון את קרן הלייזר ולמקד אנרגיה רבה על פני שטח קטן.  
מה עוד מבדיל בין הלייזר וקרני אור?    
גם הלייזר היא קרן אור אולם מה שמייחד אותה בנוסף היא העובדה שלכל קרן לייזר יש רק אורך גל אחד – כלומר זהו אור בעל "צבע" יחיד. ישנם סוגים רבים של לייזרים אולם לכל אחד מהם יש אך ורק אורך גל אחד 

האם קרני לייזר מזיקות? האם הקרינה מסוכנת? 
הלייזר שאנו משתמשים בו להסרת שיער אינו מסרטן. השימוש בלייזר להסרת שיער מאושר שנים רבות ע"י משרדי הבריאות השונים בעולם. אין לטעות - הלייזר איננה קרינה של גלי רדיו או של רנטגן. זוהי אלומה של קרני אור אשר חודרת לדרמיס לעומק של מילימטרים בודדים בלבד ומחממת את השיער במהירות. יחד עם זאת יש לזכור שחשיפה ממושכת לקרני אור בתחום האולטרה סגול (משמאל לתחום הנראה בציור 3) מסוכנות לבני אדם. לכן איננו משתמשים בהסרת שיער ובטיפולי גוף אסתטיים אחרים בלייזר בעל אורך גל בתחום האולטרה סגול. מכשירי הלייזר והIPL הנפוצים עובדים בתחום אורכי גל ארוכים הקרוי אינפרה-אדום, מימין לתחום הנראה.    

 

מדוע קרני האור מחממות את המלנין?

כולנו יודעים שאור השמש נספג טוב יותר בעצמים כהים מאשר בבהירים. אפשר לכן להבין שמכשירים מבוססי אור, בין אם לייזר או IPL, משתמשים באורכי גל שיש להם ספיגה גבוהה יחסית במלנין. אילוא כן לא היינו מצליחים לחמם ולהשמיד את השערה. ציור 6 מדגים את האפשרויות השונות של תגובה בזמן שמקרינים אור על רקמה. בהתאם לסוג החומר עליו מוקרן האור ולאורך הגל יתכנו שלוש אפשרוריות:  אור יכול להיות מוחזר (כמו ממראה) או לחדור ולהתפזר בעור (כמו בזכוכית חלבית) או להספג (כמו במלנין).


האם האנרגיה (עוצמה) של ההבזק חשובה?

ככל שהאנרגיה רבה יותר החימום של השיער רב יותר ולכן הסיכוי להשמיד שערות לצמיתות גבוה יותר.
 

מה המושג הנכון  - הסרת שיער או הפחתת שיער?  

למעשה יש להשתמש במונח הפחתת שיער לצמיתות או דילול שיער ולא הסרת שיער מלאה (100%). אנו מקטינים את כמות השיער על ידי הריסת שורשים אולם אין אפשרות להתחייב לכך שכל השיער יוסר לצמיתות. בד"כ תושג הפחתה של כ-80% במהלך 4-10 טיפולים במרווחים של 1-3 חודשים בין הטיפולים.

 

האם אפשר להשמיד את כל השיער בטיפול יחיד?

היות ושיער מתחדש במחזורים אפשר להסיר ביעילות שיער בשלב האנגן (צמיחה) בו יש רצף של מלנין עד לשורש.  שורשים שאינם מחוברים לזקיק לא יתחממו מספיק בשל מיעוט מלנין בסביבתם הקרובה. ואולם רק חלק מהשיער נמצא במצב צמיחה בכל עת.  מחזור שיער נמשך מספר חודשים במרבית איזורי הגוף למעט בזרועות שם הוא קצר יותר. כלל אצבע הוא שנדרושים 

שערה.jpg
באיזה אזורי גוף וסוגי שיער קשה יותר לטפל ?

בשפה העליונה אצל נשים נדרשים יותר טיפולים.יתכן, אך אין ודאות, שהדבר קשור בכך שקוטר הפקעת גדול יותר מאשר באזורים אחרים וזוית השיער שונה גם כן. מאידך קשה להשמיד שיער דק ופלומתי היות ואין בו מספיק מלנין – למשל פלומה בפנים. המצבים הקשים ביותר הינם שיער דק וגוון עור כהה - במצב זה הסלקטיביות נמוכה.
אצל גברים ניתן בדרך כלל להשיג הפחתת שיער טובה בכל אזורי הגוף, הגב נחשב לאזור הקשה ביותר.
כידוע לא ניתן להסיר שיער לבן או בלונדיני היות ואי אפשר לחממו. ישנו תכשיר (מלדין) הצובע את חלקה הפנימי של השערה במלנין. הסערה מקבלת גוון חום וכך מתאפשרת הסרתו בעזרת שטף גבוה ומשך פולס קצר.   
 

מהם הגורמים שקובעים את יעילות הטיפול? 

ישנם מספר גורמים שמשפיעים על יעילות הטיפול לדוגמא:
ככל שהשיער עבה יותר וכהה יותר קל יותר להשמידו.
ככל שהשיער מכיל פחות מלנין קשה יותר להשמידו.
ככל שהעור בהיר יותר ניתן להפעיל שטף גבוה יותר מבלי לגרום לתופעות לואי בלתי רצויות ובכך ליעל את הפעולה.
ככל שגוון העור כהה יותר יש להזהר בהפעלת שטף גבוה. לכן הפעולה פחות יעילה.
ככל שצפיפות השיער נמוכה יותר המטופל חש פחות כאב ולכן אפשר להעלות שטף. (שיער צפוף מלווה בדרך כלל בתחושת כאב רבה יותר).  
ככל שהגיל גבוה יותר קל יותר להסיר שיער. 
ככל שהשטף גבוה יותר, כבר מהטיפול הראשון, הפעולה יעילה יותר.

 

מדוע הטיפול הראשון חשוב במיוחד?

מטיפול לטיפול מספר השערות הולך ופוחת. בהתחלת הטיפול יש הזדמנות להשמיד מספר גדול יחסית של שערות לעומת הטיפולים הבאים. יש לציין גם שפעולה בשטף שאינו מספיק גבוה עלולה לגרום לפגיעה זמנית וחלקית בשערה אשר תתאושש בהמשך ותהפוך לפלומה קשה להסרה. לכן הפעלה נכונה של המיכשור בשטף המקסימלי האפשרי ובהבזק מתאים (קצר או ארוך, לפי סוג השיער) כבר מההתחלה חשובה ביותר להמשך ההצלחה.    
במי אסור לטפל?
אין לטפל באנשים שזופים, נשים בהריון, מי שנוטל תרופות ועשבי תיבול הרגישים לאור, מי שסובל מאפילפסיה וסכרת לא מיוצבת, דלקת פעילה כגון הרפס באזור המטופל חולי סרטן במיוחד סרטן העור. 

 

מהן הסכנות?

האפידרמיס רגיש לטמפרטורה גבוהה. כאשר האור מחמם את האפידרמיס חימום יתר (כמו במקרה של גוון עור כהה) או בהפעלה בעת שיזוף עלולות להווצר כוויות ותתכן גם פיגמנטציה (היפר או היפו). היפו פיגמטציה נעלמת בד"כ בתוך כ-6 חודשים. היפר פיגמנטציה עלולה להשאר זמן ארוך יותר. לכן מקובל לבצע ניסוי לפני כל טיפול. הניסוי מאפשר לאמוד את תגובת העור. מקובל גם להשתמש בג'ל אשר סופג את החום הנפלט מעור. כמוכן יש להגן על העינים הן בלייזר וIPL .

 

האם תמיד אפשר להבטיח תוצאות לצמיתות?

אצל ילדות בגיל ההתבגרות ואצל נשים הסובלות מהירסוטיזם (נוכחות הורמונים אנדרוגניים) התוצאות אינן לצמיתות. בשל שינויים הורמונליים השיעור עלול לחזור.
 

האם אפשר לחזור על הבזק פעמיים באותו מקום?

אם ההבזק חזק מספיק אין לחזור על אותו אזור פעמיים מחשש לנזק טרמי (כוויות). כשההבזק חלש אפשר לחזור. בד"כ ניתן להבחין בעוצמת ההבזק על פי תגובת העור.

 

איך נראית התגובה של העור מיד לאחר הטיפול?

ניתן להבחין באדמומיות סביב הזקיק, האדמומיות תעבור בתוך כשעה או מספר שעות (תלוי בשטף).   

 

האם חייבים לגלח השערות לפני הטיפול?

אפשר לגלח או לקצוץ , אין לעבוד על שיער ארוך אחרת יגרמו כוויות בשל שריפתו מעל פני העור.

 

איך יודעים שהשיער הושמד?

ניתן לאבחן השינויים הבאים: השיער שהושמד שוקע,  ויש ריח של חריכה על גבי משטח המגע של הידית עם העור. בתום הטיפול ניתן למשוך שיער ששקע עם פינצטה ולהוציאו בקלות אולם בתוך שבועיים הוא ינשור מעצמו.   

 

מה ההבדלים בין לייזר לIPL?

לייזר עובד באורכי גל ארוכים יותר ולכן הוא מתאים לשיער עבה\שחור יותר. 
כדי להשיג את אותו אפקט יש להפעיל יותר שטף בלייזר לעומת IPL.
בשל שימוש בשטפים גבוהים יותר, טיפול לייזר בד"כ מחייב שימוש באמצעים להפחתת כאב. משחה לאלחוש או גז צחוק. אולם זה מאריך את זמן ההמתנה לטיפול.
לא נמצאו הבדלים מהותיים ביעילות הטיפול בין לייזרים ל IPL-ים מאיכות גבוהה. 
ללייזרים ידית טיפול בעלת שטח קטן יותר מאשר למרבית מכשירי ה IPL לכן יש להפעיל יותר הבזקים (פולסים) לכיסוי אזור הטיפול. בד"כ לראש לייזר שטח של 1 סמ"ר בעוד שמרבית ה-IPL ים מגיעים לשטח של  4-8  סמ"ר. 
ביטוח מיקצועי להפעלת לייזר מחייב רישיון רופא. קוסמטיקאיות יכולות לעבוד ב IPL.