טיפול פיגמנטציה

באמצעות מכשיר ה-Forma 

פיגמנט (כהה שחור או חום  ,מ המופרש תאים ב אפידרמיס (Melanocytes)  הקרויים מלנוציטים  פיגמנט זה בשיער נמצא, בעור, בעין בקשתית ובשכבת הדמית.
ייצור המלנין בעור מוגבר  ע"י פעולת אור השמש וגורם לשיזוף כך מוגנות השכבות הפנימיות של העור מקרינת שמש.  
פיזור לא אחיד של מלנין גורם לתופעה אותה אנו מכירים "פיגמנטציה" (Solar Lentigines) כתמים כהים המופיעים בעיקר על פני הגב העליון, משמעות גב האמות וגב הידיים ומעידים על התפתחות נזק לעור. בקי גם כתמי השמש מתכהים  ומבהירים בחורף אך בניגוד לנמשים אינם נעלמים בחורף. השמש עקב צבעם החום כונו כתמי "כתמי כבד" וזאת למרות שאין כל קשר בינם לתפקוד הכבד. רוב כתמי השמש מופעים בגיל המבוגר ונגרמים עקב חשיפה מתמשכת לשמש, אך הם עלולים גם להיווצר אצל צעירים  לאחר כווית שמש. פיזור לא  אחיד של מלנין יכול  להיגרם גם כתוצאה משינויים הורמונאליים), גיל המעבר אצל נשים, הריון, גלולות למניעת הריון (ופעמים רבות יתגברו כתוצאה מחשיפה לשמש. גם נימי הדם בעור סופגים את נזקי השמש בעור ישנה רשת כלי דם גדולה שתפקידה להזין את  ולתרום לבקרת חום הגוף. רשת כלי הדם בעור עורקיים – מורכבת מכלי דם קטנים, ו ורידיים נימיות מיקרוסקופיות. ההתרחבות של כלי הדם בזמן חום הדם מאפשרת פיזור החום לסביבה ואילו כיווץ כלי  הדם  מפחית את אובדן החום לסביבה בימים הקרים.

כוויות שמש גורמות בראש ובראשונה להרחבת רשת הנימים ו כתוצאה מכן לגוון אדום של העור. לרוב תופעה זו חולפת תוך מספר ימים.  חשיפה מצטברת וממושכת לשמש, בעיקר אצל עור בהיר עלולה להביא להרחבת ה נימים קבוע ולאודם באזורי גוף חשופים כתוצאה  מפגיעה בסיבי הקולגן בדרמיס ה ולהתרחבותם גורמת לאובדן התמיכה בדפנות כלי הדם הקטנים.

 

כלי הדם הקטנים המורחבים מופיעים לרוב על הפנים כקווים אדומים דקים מסודרים בצורת עכביש או בצורת רשת עדינה . סיבות אחרות לטלאנגיאקטזיות שאינם קשורות לשמש הן נטילת ממושכת של גלולות למניעת הריון האסטרוגן נטילת כדורים המכילים את הורמון או הפרעות בתפקודי הכבד.    
נימי ו הדם הללו  כתמי השמש ברוב המקרים אינם מסוכנים וניתנים לטיפול על ידי מומחה . בין השיטות המקובלות להסרתם   הן נוזלי הקפאה בחנקן. בעזרת חומרים הגורמים לקילוף העור שטחי של  ע"י  חומרים הגורמים לפגיעה ישירה בתאים המייצרים את המלנין . מאחר שלא תמיד קל להבחין בין כתם חום שאינו מסוכן לגידול ממאיר מסוג מלנומה יש להשאיר את האבחנה בידי רופא עור מיומן.


תכשירי  קוסמטיקה רבים נועדו ל לטפל בתופעות הללו, אך בפועל אינם יכולים לפרק ולהסיר כתמים שמקורם בעומק הדרמיס , אינם יעילים ברוב המקרים לטיפול בכלי הדם   פשוט מכיוון שאינם יכולים להגיע אל ריכוזי המלנין ההמוגלובין או האפידרמאליים, ברוב מקרים  דרוש מספר רב  של טיפולים הכרוכים בתופעות לוואי כגון רגישות, התקלפות ממושכת  וצריבה.  
בעזרת מכשיר מתקדם  ניתן פשוט לטפל בתופעות הללו בתהליך  קצר.    
חברת פורמה- טק חדשנית פיתחה שיטה לטיפול  בתופעות הללו ממוקדת המאפשרת מתן קרינה, אשר נבלעת באופן סלקטיבי על ידי  רקמת המטרה(מלנין/המוגלובין)  מבלי לגרום נזק  לרקמות הסמוכות. הטכנולוגיה  מאפשרת להגיע לתוצאות מרביות בצורה בטיחותית.